31.07.2021
MEDYCYNA MANUALNA
Zastosowanie medycyny manualnej

Historia MM w Polsce

Chiropraktyka i osteopatia

Przydatność MM w różnych specjalizacjach

Popularność MM w Europie

WKMM
O kursie

Kadra naukowa

Jak wygląda kurs?

Co wyróżnia kurs?

Program

Galeria

Opinie uczestników

Terminarz zjazdów

Patronat Naukowy

Patronat Medialny

Patronat Honorowy

Opłaty


ZGŁOŚ UDZIAŁ

ZAINTERESUJĄ CIĘ
Angielski w medycynie i farmacji

KURSY PODSTAWOWE
Masaż funkcyjny i poprzeczny

Anatomia palpacyjna


KURSY DOSKONALĄCE
Techniki mięśniowo-powięziowe

Terapia manualna z użyciem pasów trakcyjno-mobilizacyjnych

Diagnostyka obrazowa narządu ruchu

Taping funkcjonalny i sportowy


INNE SZKOLENIA
Rehabilitacja Stawu Skokowego i Stopy

Chirurgia Stawu Skokowego

Konferencja Kończyna Górna

NDT Bobath

Staw Łokciowy - diagnostyka i leczenie operacyjne

Rehabilitacja Stawu Łokciowego


LINKI
Moja Klinika Narządu RuchuPrzydatność MM w różnych specjalizacjach

Gdzie stosuje się medycynę manualną?

Medycyna manualna przydatna jest w wielu specjalizacjach medycznych, m.in.:

Ortopedia – w której medycyna manualna wypełnia lukę w podręcznikach ortopedii: uczy jak badać i leczyć zaburzenia czynności kręgosłupa przy pomocy ruchów biernych, podobnie jak postępuje się ze stawami kończyn

Reumatologia – badanie manualne umożliwia odróżnienie zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych od czynnościowego zablokowania stawów, a następnie skuteczne leczenie mobilizacjami i automobilizacjami wykonywanymi przez pacjenta w domu. Odpowiednie ćwiczenia ruchowe redukują ból i przeciwdziałają ograniczeniu zakresu ruchu

Pediatria - najnowsze badania przesiewowe wykazały, że u około 75% dzieci występują wady postawy, z czego jedna trzecia dzieci ma utrwalone zaburzenia statyki kręgosłupa, które nie leczone, w krótkim czasie powodują poważne dysfunkcje narządu ruchu. W większości przypadków pacjentom można pomóc jedynie za pomocą kosztownych i nie w pełni zadowalających zabiegów operacyjnych, dlatego tak ważne są intensywne szkolenia specjalistów w zakresie badania i leczenia wad postawy, np. skrzywień bocznych kręgosłupa. Pediatra, obserwując dziecko, zwykle jako pierwszy zauważa występowanie tych wad postawy i może postawić właściwe rozpoznanie oraz pokierować dalszym leczeniem

Neurologia - medycyna manualna uzupełnia badanie układu nerwowego przez badanie czynności w układzie ruchu (stawów, mięśni i więzadeł kręgosłupa, miednicy i kończyn). Tłumaczenie wszelkich dolegliwości wypukliną jądra miażdżystego uniemożliwia skuteczne leczenie przyczynowe innych dolegliwości kręgosłupa, tj. np. skręcenie miednicy, skoliozy czynnościowe, zablokowanie stawów kręgosłupa i in., które nie wykryte w porę mogą być właśnie powodem wypadnięcia jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej. Moblilizacje ręczne mają również korzystny wpływ na inne dolegliwości pochodzące z kręgosłupa, np. na bóle i zawroty głowy oraz umożliwiają zredukowanie dawki leków przeciwzapalnych, często źle tolerowanych przez pacjentów, np. z chorobą wrzodową żołądka.

Interna / medycyna rodzinna - schorzenia poszczególnych narządów wewnętrznych powodują dysfunkcje określonych odcinków kręgosłupa, które wymagają równoległego leczenia manualnego skojarzonego z leczeniem internistycznym. Od dawna badany jest wpływ narządów wewnętrznych na kręgosłup i odwrotnie.

Rehabilitacja - medycyna manualna, jako jedna z najtańszych metod leczenia jest najlepiej znana i najczęściej stosowana w gabinetach rehabilitacyjnych gdyż w znaczącym stopniu skraca czas leczenia oraz przyczynia się do zwiększenia sprawności ruchowej, zapobiegając wadom postawy.

„Medycyna manualna jest konieczna dla badania i leczenia zaburzeń czynności w układzie ruchu, czyli również w obrębie kręgosłupa. Nie wystarczy dokładne badanie neurologiczne i liczne badania dodatkowe (TK, MR, mielografia), aby ustalić wskazania do leczenia operacyjnego, np. wypadnięcia jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej, a tym bardziej do ustalenia rozpoznania dolegliwości, które nie są spowodowane dyskopatiami lecz dysfunkcjami stawów, mięśni, stereotypów postawnych, ruchowych, itp. Ostatecznym kryterium jest brak poprawy po próbnym leczeniu manualnym. Aby się tego nauczyć należy poznać metody manualnego badania i leczenia dolegliwości ze strony układu ruchu.

Dr n. med. Z. Arkuszewski

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
DOFINANSOWANIE
Informujemy osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, że jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie do szkoleń organizowanych przez Medyczne Szkolenia Podyplomowe Pakt. Prosimy o kontakt mailowy, bądź telefoniczny w celu uzyskania informacji.
You Tube

Zapraszamy do obejrzenia naszych relacji ...
NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z nowymi kursami, promocjami
oraz otrzymywać kody rabatowe na kursy SMSami?

ZAPISZ SIĘ DO BEZPŁATNEGO NEWSLETTERA!

Mail:
Telefon komórkowy:

KONTAKT

Napisz do nas:
biuro@msp-pakt.med.pl

Lub zadzwoń:
Biuro 502 213 544

502 213 533
Nowe umiejętności
msp-pakt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie